DS1200PXP800 150MM Casing Tube 300MM Long
Product Code: DS150PXPT800
List Price
Each
Qty
Ordered on request
Other Items In Range
also available in
DS1200PXP800 100MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 110MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 120MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 130MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 140MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 160MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 170MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 180MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 190MM Casing Tube 300MM Long
DS1200PXP800 200MM Casing Tube 300MM Long
Product Information
These Casing Tubes are designed to pair with the SCOTNET PXP 800 Range of meat presses. With the 800mm chamber, the tube is shortened to 300mm.
They are designed for use with pre cut casings, of either plastic or fibrous.
This item is designed for a maximum diameter of 150mm.